+ Doğu Akdeniz Üniversitesi Forumu » Yaşam » Sağlık
 ORTOPEDİK TEDAVİ

Kullanıcı Adı: Beni Hatirla
Şifre:

Reklamlar


YENİ KAYIT YAPTIRACAK ÖĞRENCİLER

Doğu Akdeniz Üniversitesi Hakkındaki Sorularınız Buraya..

Girne Amerikan Üniversitesi Hakkındaki Sorularınız Buraya..

Yakın Doğu Üniversitesi Hakkındaki Sorularınız Buraya..

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Hakkındaki Sorularınız Buraya..

Lefke Avrupa Üniversitesi Hakkındaki Sorularınız Buraya..

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Hakkındaki Sorularınız Buraya..

Sayfa: [1]
Konu: ORTOPEDİK TEDAVİ  (Okunma Sayısı 2490 defa) Seçenekler
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
« : 20 Eylül 2009, 16:43:21 »
eviL
Kurucu Admin
Günün Kahramanı
*Teşekkür: 371
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 5642

DoguAkdeniz.Com


Üyelik Bilgileri WWW
ORTOPEDİK TEDAVİ
Ortopedik tedavi, kırık parçalarının dış manevralarla yerine konması ile alçı sargısı ya da çek-me-asmayla hareketsizleştirmeyi birleştirir.


KIRIKLARIN ALÇI ÎLE SARILMASI
Genel uyuşturum altında kırık parçalarının yerine konmasından sonra (parçalar yer değiştir-mişse) yapılır. Yerine koyma elle ya da aygıtlarla yapılabilir (bir bacak kırığında topuk kemiğinden geçirilen bir şiş, bacak ekseni doğrultusunda bir çekmeyi ve kırık parçalarının yerine konmasını sağlayabilir ).


Genel ilkeler
«Alçı», rulo biçiminde alçılı sargıdır ve nemden korunması için selofan kağıdına sarılıdır; alçılı sargıyı, yumuşaması ve kolayca biçimlendiri-lebilmesi için birkaç saniye ılık suya batırmak yeterlidir. 2 tip alçı sargısı yapılabilir: Dairesel alçıtel. Dairesel alçı, kırık kol ya da bacağın, göğsün ya da leğenin çevresinde birbiri ardına 6-8 kat sargı dolanarak gerçekleştirilir. Atel, birçok sargının açılıp istenen uzunlukta birleştirilmesiyle yapılır; daha sonra bu bütün ılık suya batırılır, serilir, kırık kol ya da bacağın çevresine yerleştirilir ve birçok esnek sargı turuyla biçimlendirilir. Bir alçı sargısı her zaman, önceden
pamukla sarılmış üye üstüne uygulanır. Alçı sargısı kırığın altındaki ve üstündeki eklemleri ha-reketsizleştirmelidir-, el sırtında, eltarağı ve parmak kemikleri eklemlerini geçmemeli, ayak parmaklarının alt yüzünü desteklemelidir. Üyelerin bası altında kalmasını önlemek için çoğunlukla bir uçtan öteki uca yarılmalıdır (alçı basısı genellikle, el ve el bileğinde Volkmann sendromu-nun  nedenidir).


Alçı sargılarının başlıca tipleri Minerva alçısı
Boyun omurlarının hareketsizleştirilmesinde kullanılan bir sargıdır. Göğsün üst bölümlerini, boyun omurlarını, başın alın, şakak ve artkafa bölgelerini içine alır; yüzü ve çeneyi serbest bırakır.


Alçılı korse
Göğsü, karnı ve omuzları kaplayan bir alçı sargıdır. Pott hastalığının sırt-bel yerleşiminde (omurga veremi) ya da omurga kırıklarında uygulanır.


Alçılı bel korsesi
önde göğüs kemiğine, arkada bel kıvrımına kadar yükselen ve kalçalara uyan çok kısa bir korsedir (lombostat); bel-kuyruk sokumu kemiği ekleminin bükülmesini önler.


Pantolon alçısı
Beli, uyluğu, dizi (eklem açık durumda), bacağı ve ayağı (ayak bileği eklemi dik açı durumunda)   sarar-, bacak kırıklarında kullanılır.


Bacak alçısı
Uyluğu, dizi, bacağı ve ayağı (ayak bileği eklemi dik açı durumunda) sarar; bacak kırıklarında kullanılır.


Alçılı bot
Alçılı bacak sargısından, diz altında sonlan-masıyla ayrılır-, yürümeyi sağlamak için bir topuk eklenebilir.
Alçılı botlar Özellikle ayak kırıklarında kullanılır.


Alçılı göğüs-kol sargısı
Leğene kadar göğsü, omuzu, kolu, dirseği, ön-kolu ve eli sarar. Omuz, kol bedenden 40-50° ayrıkken ve 15-20"  öne itilir biçimde hareketsizleş-brilir; dirsek, dik açıdadır; başparmak serbesttir.


Alçılı önkol sargısı
Kolu (elden geldiğince yukardan), dirseği (100-110° bükülüyken), önkolu ve eli (alt avuç kıvrımının altına geçmeden) sarar. Bu alçıların bazıları dirseği sarmazlar (özellikle el bileği kemiklerinin kırıklarında).


Alçılı parmak kemiği sargısı
Birinci ya da ilk iki parmak kemiği, yarı bükülme durumunda alçılanır; bu parmak alçısı, alçılı sargının bilekte birkaç tur dönmesiyle yapılan bir alçı bilekliğe bağlanır. Alçılı sargıların üstünlüğü, kolay yapılmalarıdır; ama kırık bölgesinin altındaki ve üstündeki eklemlerde sertliğe yolaçarlar; omurga kırıklarında, dirsek kırıklarında, Pou-teau-Colles kırığında, Dupuytren kırığında uygulanmaları doğru olur. Kolkemiği kırığında ve bacak kırığında uygulanmaları tartışmalıdır. Uyluk kırıklarında (kemik boynu ve gövdesi) ve önko--îıı her iki kemiğinin kırıldığı durumlarda, uygulanmamalıdırlar.


ASMA-ÇEKME AYGITLARI
3 tip ayırdedilir: Kemikten geçirilen bir şiş aracılığıyla sürekli çekme; yalın asma-çekme; yaralının rahatlamasını sağlayan birleşik eksen yatakları ile asma-çekme (yararlıdır, çünkü çoğunlukla çok sayıda travma sözkonusudur). Bu aygıtlar, özellikle uyluk kemiği  kırıklarında yararlıdırlar.
Facebook'da Paylaş Logged

Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  

Arsiv
Powered by SMF 1.1.8 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC
Bu Sayfa 0.109 Saniyede 21 Sorgu ile Oluşturuldu


DoguAkdeniz.Com
Sitemize üye olarak hizmetlerimizden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.

kapat

Linkler: Girne Amerikan Üniversitesi | İstanbul Üniversitesi Forumu