+ Doğu Akdeniz Üniversitesi Forumu » Eğitim & Öğretim » DGS ,TUS , LES
 İşte Dikey Geçiş Sınavını kazanmak için bazı tüyolar sonuna kadar okumalısınız

Kullanıcı Adı: Beni Hatirla
Şifre:

Reklamlar

YENİ KAYIT YAPTIRACAK ÖĞRENCİLER

Doğu Akdeniz Üniversitesi Hakkındaki Sorularınız Buraya..

Girne Amerikan Üniversitesi Hakkındaki Sorularınız Buraya..

Yakın Doğu Üniversitesi Hakkındaki Sorularınız Buraya..

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Hakkındaki Sorularınız Buraya..

Lefke Avrupa Üniversitesi Hakkındaki Sorularınız Buraya..

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Hakkındaki Sorularınız Buraya..

Sayfa: [1]
Konu: İşte Dikey Geçiş Sınavını kazanmak için bazı tüyolar sonuna kadar okumalısınız  (Okunma Sayısı 20144 defa) Seçenekler
0 Üye ve 8 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
« : 15 Eylül 2008, 19:20:16 »
eviL
Kurucu Admin
Günün Kahramanı
*

Teşekkür: 371

DoguAkdeniz.Com

Üyelik Bilgileri WWW

Türkiye’deki bu sınav sistemleri içinde en dandik olanı kesinlikle dikey geçiş sınavıdır. O nedir ya öyle? Sınava girmeden, puan almadan tercih yap ne kadar saçma sistemdir bu yaa ?

Aslında 2 Yıllık okul okumanın en büyük zararı Aile baskısı tarafından dikey geçiş sınavına girme zorunluluğudur. Zaten genelde 1 kere girdiğin için kazanma şansın neredeyse imkânsızdır. Peki Neden?

1. Girişinizde anca sınav sistemini tanıyorsunuz puanları hesaplıyor hangi üniversite kaç puanla alıyor gibisinden bir ton zart zurt bunları kavradıktan sonra tercihlerinizin sınavlardan önce yapılacağını duyunca yıkılıyorsunuz ama ne yapacaksın? Türkiye’de sistem bu şekilde işliyor mecburi olaraktan tercihlerini içinde en ufak bir umut olmaksızın yapı osunuz daha sonra sınav günü gelip çatıyor ve 2 yıllık üniversite boyunca verdiğin rahat sınavların yerini yüzlerce sorudan oluşan aynı o ÖSS deki gibi baskılı olan bir sınav kâğıdı alıyor.

2 Yıl boyunca üniversitenin her türlü tadını, tuzunu alan bir insan nasıl çalışsın ÖSS 2 niteliğindeki bu sınava? E hal böle olunca kazanma ihtimalimiz iyice düşüyor. Birde üniversiteyi zaten zar zor geçen arkadaşlardan okul puanı istiyorlar  Bunca imkânsızlıkların üstüne yinede bu sınava girmek istiyorsanız işte bazı tüyolar

Öncelikle sınav sistemi o kadar bozuk ki düzenli çalışma bile sonuç getirmiyor bazen. Yılbaşından kısaca başlayalım ne yapmanız gerekiyor.

DGS sınavına girdiğiz ve kazanamadınız o zaman yapmanız gereken şey moralinizi bozup bir daha DGS mi ıyk diyip bu işten vazgeçmek mi  Değil tabiki; Sınavdan sonra muhakkak ki 1 ay kadar bir tatili hak ediyorsunuz etmeseniz bile tatil yapmalısınız öncelikle o kazanamadığınız sınavın stresini üzerinden bir atmanız lazım aksi takdirde 1–0 yenik başlarsınız. Sınav stresini attınız mı yine evinize geldiniz ağustos ayı içindeyiz. Şuna bir karar vermeniz lazım Dershaneye gidecek miyim yoksa evimde mi çalışacağım? Eğer çok inatçı biri değilseniz ve kendinizde evimde asla çalışamayacağım bunu biliyorum diyorsanız Dershaneden hiç bir şey öğrenmeyeceğinize inansanız bile dershaneye yazılın Bu insanın doğasında var mecburiyet olmadığı sürece hiç bir şey yapmıyoruz kaçımız mesela para biriktirebiliriz? Ama kredi çeksek o parayı ister istemez geri öderiz değil mi? işte mecburiyet lazım 

Her neyse dershaneye yazılmak istemiyorsunuz o zaman yapmanız gereken şeyler neler? Dershaneye gitmeyecekseniz yapmanız gereken en önemli şey kitaplar olacak onlarla çalışacaksınız Kitap seçiminde mutlaka geçen seneki çalıştığınız kitaplardan ben ne kazandım veya neleri kaybettim gibi bir sınamada bulunun o zamanın kitapları konusunda derin bir araştırmaya girmeniz lazım 100 tane kitap almak hiç bir şeyi çözmez 1 tane kitap bitirseniz bile kazanabiliriniz. Nasılsa 100 tane kitap alsan hepsini çözmüceksin niye maddi zarara sokuyorsun aileni.

Her neyse kitap seçimi 1. sırada olmalı dershaneye gitmeyen arkadaşlar için reklâm olmasın kitap markalarını saymayalım burada ama illa isterseniz bişiler yaparız  Kitapları araştırmak için hiç yoktan 3 gün ayırın kendinize bıkmadan usanmadan dershanelerin rehberlik kısımlarını ziyaret edin liseleri ziyaret edin falan filan bilirkişilere sorun işte. Kitap seçiminde mutlaka konu anlatımlı bi kitap (iyi yayınevi olduktan sonra 1 tane işinizi görür) ve her ders için mutlaka 1er soru bankası alın ayrıca günlük yaprak testler edinin aslında bu kadar zor dediğimiz sınav için çok bir şey yapmanıza gerek yok

GÜNDE SADECE 1 SAAT ÇALIŞARAK DGS İ KAZANMANIZ MÜMKÜN

Nasıl mı? Şöyle de yapabilirsiniz malum ÖYS konuları da çıkıyor DGS de mademki dershaneye gitmiyorsunuz eski lisenize gidip matematik hocanızdan yardım alabilirsiniz. Bence uyuz bir hoca olmadıktan sonra veya “o hoca bana taktı” muhabbeti yoksa aranızda işinizi görür diye düşünüyorum  Çok değil gerçekten hadi 1 saat değil de 1,5 saat yapalım şunu  Yarım saat konu çalışın kalan 1 saatte de soru çözün biraz basit duruyor ama bu yolla ben başarılı oldum Bilgisayar Progr****lığından - Marmara Bilgisayar Mühendisliğine geçmek kolay olmadı çok çalıştım çok yoruldum lanet olsun bu sisteme dedim ağladım gecemi gündüzüme kattım falan filan yalan bunlar  günde en fazla 1,5 saat çalıştım ama eylül ayından itibaren her gün. 3 kere başa döndüm tabi farklı kaynaklarda artık adım soyadım gibi biliyordum konuları şimdi unuttum gerçi biraz ama olsun basamağı atladım ya o yeter 

DGS’ kazanmak çok zor gibi gözüküyor ama hiçte zor değil. Bizi izlemeye devam edin derler ya tam zamanında gereken tüyoları vereceğim mesela bu ay ne yapmanız lazım veya bu hafta hep beraber DGS i yeneceğiz oleyyy  saçma bi bitiriş kabul ediyorum  Görüşmek üzere
Facebook'da Paylaş Logged

« Yanıtla #1 : 07 Şubat 2010, 20:52:32 »
trnztrk
Yeni Üye
*

Teşekkür: 0

Üyelik Bilgileri

slm beni eklermisin
msn:  Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor
Linki Görebilmek İçin Üye Ol veya Giriş Yap
« Yanıtla #2 : 07 Şubat 2010, 22:01:08 »
eviL
Kurucu Admin
Günün Kahramanı
*

DoguAkdeniz.Com

Üyelik Bilgileri WWW

Probleminizi burada yazınız lütfen..

« Yanıtla #3 : 24 Mart 2010, 02:34:23 »
optimist__
Yeni Üye
*

Teşekkür: 0

Üyelik Bilgileri

bilg. progr****lığı mezunuyum. yuksek netlere ihtiyacım var. 3 aylık surede hız sorununu aşabilir miyim?
« Yanıtla #4 : 24 Mart 2010, 11:05:10 »
eviL
Kurucu Admin
Günün Kahramanı
*

DoguAkdeniz.Com

Üyelik Bilgileri WWW

İyi  çalışmayla neden olmasın.. tabi ki aşabilirsiniz..

Sayfa: [1]

Gitmek istediğiniz yer:  

Arsiv